پنج دلیل نشت کیسه استومی

نشت استومی ممکن است بسیار آزار دهنده باشد ، باعث اضطراب و پایین آمدن کیفیت زندگی بیمار شود. برای جلوگیری از نشت ، بسیار مهم است که شما بدانید چرا کیسه شما نشت می کند و همچنین چطور مشکل به وجود آورنده را برطرف کنید. با انتخاب و تصب سیستم کیسه استومی کاملاً مناسب ، این امکان را برای شما فراهم می کند که به کیفیت زندگی قبل از جراحی بازگردید.

کیسه های استومی بعد از مدتی پس از مصرف فرسوده می شوند و در صورت عدم تعویض به موقع ، در نهایت نشت خواهند کرد. زمان تعویض کیسه استومی هر کس متفاوت است در بیماران با شرایط مختلف ممکن است هر یک روز ، هر سه روز و حتی هر هفت روز باشد .

آنچه مهم است این است که کیسه خود را قبل از نشت عوض کنید و غافلگیر نشوید.

مدیریت استومی

به طور معمول نشت کیسه های استومی از سمت داخل به بیرون رخ می دهد. بنابراین اگردر صورتی که نشت به دلیل جدا شدن چسب پایه یا چسب محافظ ایجاد شده باشد نمی توانید با چسب از سمت خارج از نشت جلوگیری کنید و فقط باعث می شود که پوست مدت زمان بیشتری با مواد دفعی در تماس باشد. هرچه مواددفعی بیشتر روی پوست شما بنشیند ، خطر ساییدگی پوست ، بثورات قارچی ، عفونت های باکتریایی ، سلولیت وحس  خجالت بیشتر می شود. هنگام شنا کردن ، استحمام یا با ترشحات زخم ممکن است یک کیسه از بیرون به داخل نشت کند. هنگامی که کیسه خود را عوض می کنید ، همیشه به پشت چسب خود نگاه کنید تا مشخص شود که آیا شما نشتی از مواد دفعی داشته اید یا خیر. در اصل این ناحیه باید خشک وعاری از مواد دفعی باشد و فقط ممکن است به دلیل تماس چسب با رطوبت ناشی از دهانه استوما در آن حالتی ایجاد شود که اصطلاحا به آن”گردن لاک پشتی” می گویند به عبارت دیگر به دلیل تماس با رطوبت، هیدروکلوئید موجود در چسب متورم و اشباع می شود.

هنگامی که کیسه استومی خود را بر می دارید ، پوست شما باید به همان اندازه تمیز و سالم به نظر برسد که هنگام استفاده از آن تمیز بوده است .

در ادامه پنج دلیل عمده نشت کیسه را توضیح می دهیم .

 

  1.  کیسه نامناسب 

اندازه دهانه بریده شده یا سوراخ چسب نباید بیشتر از سه میلیمتر، از استوما بزرگتر باشد. اندازه گیری استوما در چند ماه اول و به صورت دوره ای برای اطمینان از برش مناسب دهانه چسب بسیار مهم است . چسب باید تا لبه استوما محکم باشد ، اما نباید با استوما تماس داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که بزرگی مساحت کل چسب باید به گونه ای باشد که بتواند تا ده سانتی متر از پوست اطراف استوما را نیز بپوشاند و به آن بچسبد .

 

  1.  ضایعات پوستی پریستومال (پوست اطراف استوما) 

نشت می تواند منجر به ، به خطر افتادن یکپارچگی پوست شود که می تواند بسیار دردناک باشد. در این مواقع اغلب ، پوست شبیه تاول ترکیده است و وقتی مدفوع با آن تماس پیدا می کند ، می تواند منجر به درد شدید و آزاردهنده شود. در صورتی که پوست ملتهب و زخم شده با یک محافظ پوست و چسب مناسب پوشانده نشود می تواند منجر به چرخه معیوبی شود و عواقبی چون نشت مکرر کیسه ، افزایش میزان مصرف محصولات ، ویزیت پزشک ، اتلاف هزینه و وقت شما شود.

درماتیت تحریک کننده ، بثورات قارچی ، پسوریازیس ، پیودرما و ضایعات شبیه زگیل مهمترین عوامل ضایعات پوستی پریستومال(پوست اطراف استوما)  هستند. اگر پوست شما مانند گوجه فرنگی خام به نظر می رسد و نم دارد، احتمالاً برای نگه داشتن کیسه خود مشکل دارید. درمان ضایعات پریستومال برای نصب محکم و عاری از نشت بسیار ضرروی است . در مدت زمانی که پوست شما تحت درمان است ، ممکن است نیاز به افزایش تعداد دفعات تعویض باشد  ، اما مدت زمان ماندگاری کیسه پس از بهبود پوست باید به حالت طبیعی خود بازگردد به طور کلی برای افزایش مدت زمان ماندگاری کیسه توصیه می شود از محصولات دو تکه همراه با کمربند استفتده شود.

  1.  تغییرات بدن: چین و چروک ، خطوط ریز ، فتق 

اگر فردی دارای اضافه وزن باشد ، چین های پوست در ناحیه پریستومال(پوست اطراف استوما)  احتمال نشت را افزایش می دهد. به عبارتی محصولات استومی وقتی به خوبی می چسبند که سطح پوست کاملا مسطح و هموار باشد اگر اخیراً کاهش وزن یا افزایش وزن داشته اید ، ممکن است استوما و / یا خطوط شکم شما نیز تغییر کرده باشد. برای اطمینان از برش مناسب، استوما را به طور دوره ای اندازه گیری کنید.

استوما و پوست اطراف خود را بدون پوشیدن کیسه یا چسب پایه هنگام ایستادن ، دراز کشیدن ، خم شدن و از همه مهمتر نشستن ارزیابی کنید. چین و چروک ها هنگام نشستن برجسته تر و قابل مشاهده ترهستند ، مطمئن شوید که از آینه استفاده می کنید یا کسی به شما کمک می کند. برای اطمینان از ایجاد یک سطح مسطح برای چسب پایه، باید چین ها را پر کرد. محصولات مورد استفاده برای ایجاد یک سطح صاف را با مشورت از پرستار متخصص خود تهیه کنید.

از خمیرها می توان برای پر كردن یا بسته شدن چین ها یا ایجاد “یک شکل حلقه مانند” در اطراف دهانه استوما نیز استفاده كرد ،اگرچه خمیر ها به طور مستقیم منجر به افزایش چسبندگی نمی شوند . اگر برجستگی استوما در قسمت هایی به صورت مسطح یا تو رفته است علاوه بر درزگیری با خمیر باید از محصولات استومی محدب و کمربند استومی نیز استفاده کرد. در صورتی که پوست بالای استوما دچار افتادگی است قبل از نصب کیسه باید با کمک دست صاف کشیده شود . هدف شما باید دست یابی به فواصل زمانی تعویض سه تا پنج روز برای سیستم دو تکه و فواصل زمانی یک تا سه روز برای کیسه های یک تکه باشد اما با این وجود ممکن است شرایط متفاوت باشد. تعویض یک کیسه قابل تخلیه باید حداقل 24 ساعت طول بکشد. کیسه های یک تکه انعطاف پذیرتر هستند برخی از محصولات استومی دو تکه به دلیل انعطاف پذیری کمتر  ممکن است به راحتی با خم شدن یا نشستن  بیرون بیایدالبته کیسه های فلکسیما 3S کیسه های دو تکه ای هستند که بسیار نرم و منعطف هستند و با استفاده از آنها این مشکل ایحاد نمی شود .

 4. استفاده از کیسه نامناسب 

در برابر مایعات خروجی از ایلئوستومی ها و یورستومی ها به یک محافظ پوست با ماندگاری بالا برای جذب رطوبت بیشتر نیاز است. مدفوع رقیق یا ادرار بسیار سریعتر از مدفوع قوام دار چسب محافظ را از بین می برد. هنگامی که این محصولات فرسایش می یابند ، شما در اطراف دهانه استوما متوجه یک پف (تورم) سفید یا اصطلاح “گردن لاک پشتی” می شوید – این مساله کاملا طبیعی است.

 

  1.  نصب نامناسب 

یکی از بزرگترین دلایل ماندگاری ضعیف کیسه ، آماده سازی نامناسب یا ناقص پوست و روش نصب ضعیف مورد استفاده است. در اینجا چند نکته اساسی آورده شده است.

قبل از اینکه کیسه خود را عوض کنید ، یک ساعت از خوردن و آشامیدن خودداری کنید. صابون ها و مواد پاک کننده چسب را کاملاً بشویید . این مواد مانع ماندگاری چسب پایه هستند .

اصلاح موهای پریستومال(پوست اطراف استوما) ضروری است. چون مو مانع از چسبندگی می شود! پوست خود را کاملا خشک کنید. پوست مرطوب در چسبندگی تداخل ایجاد می کند. بسیاری از افراد با فوت کردن اطمینان حاصل می کنند که پوستشان کاملا خشک است.

اگر نمی توانید استومای خود را ببینید از آینه استفاده کنید یا کسی به شما کمک کند. اگر نمی توانید آن را ببینید ، در صورتی که نتوانید استوما را به خوبی ببینید احتمال دارد چسب را در محلی نامناسب قرار دهید لازم است که حتما استوما کاملا در دهانه ی بریده شده ی چسب قرار گیرد . بهترین تکنیک برای چسباندن کیسه های یک تکه این است که آن را از قسمت مرکز تا کنید و سپس شروع به چسباندن کیسه از قسمت پایین به بالای استوما کنید پس از چسباندن کیسه با حرکات دورانی انگشتان به چسباندن محکم تر کیسه بر روی پوست کمک کنید.

کیسه خود را به موقع در حالی که یک سوم تا یک دوم آن پراست ،  خالی کنید . اگر می دانید کیسه شما در روز چهارم نشت می کند ، عادت کنید روز سوم پس از چسباندن آن را تعویض کنید.

از چندین محصول استفاده نکنید ؛ اگر از بیش از سه محصول در زیر چسب پایه خود استفاده می کنید ، احتمالاً زیاده روی کرده اید. هنگام تعویض کیسه خود از دستکش استفاده نکنید ؛ چراکه  خشک بودن پوست را نمی توانید احساس کنید. دورکیسه شلوار تنگ نپوشید در این صورت نمی تواند به درستی تخلیه شود.

 

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *