من و همسرم در فضای مجازی با هم اشنا شدیم و در اولین قرار ملاقات او متوجه شد که من یک پرستار استومی هستم و متوجه شدم که او ایلئوستومی شده است. سپس ، با گذشت شش ماه از رابطه ما ، همسرم یک ملاقات معمول با پزشکی داشت که جراحی استومی خود را نزد او انجام داده بود. او فهمید که قصد دارد جراحی شکم دیگری را با جابجایی مجدد استوما انجام دهد.

پس از یک عمل موفقیت امیز ، او بهتر از آنچه فکر می کردم بهبود یافت. اما ، بگذارید به شما بگویم که قبل ، در حین و بعد از جراحی او من اشفته بودم! به نظرم شما می توانید ان را “اضطراب جراحی استومی” بنامید. من سرانجام عشق زندگی ام را پیدا کرده بودم و اکنون همه “چه می شود اگر” ها در ذهنم رد می شدند و در نهایت باعث اضطراب ، افسردگی و ترس من شد.

اشنا بنظر می رسد؟ این نوک کوه یخ احساساتی است که ما ، به عنوان مراقب ، اغلب هنگامی که یکی از عزیزان نیاز به جراحی دارد احساس می کنیم. تجربه من باعث شد من یک سوال مهم بپرسم: درباره حمایت از مراقبان چه می کنید؟ من یک پرستار استومی هستم ، بنابراین خود استوما عامل استرس برای من نبود. با این حال ، من می دانم که این مطمئناً می تواند برای بسیاری از مراقبان خانواده چالشی باشد.

تجربه من به من آموخته است كه بخشی از ارزیابی من به عنوان یك پرستار استومی ، بررسی كردن افرادی است كه دوست دارم انها را “نیمه دیگر از فرد” یا مراقبین (درمانگران) نامگداری کنم. شما هستید که نیمه دیگرتان را کامل می کند.

خط اخر: شما هم مهم هستید! شما به عنوان یک درمانگر به اندازه شخص مورد مراقبت بخشی از فرایند هستید. شما کسی نیستید که تحت عمل قرار بگیرید ، اما مطمئناً ان اضطراب جراحی را پشت سر می گذارید. و حتی بعد از اتمام عمل جراحی متوقف نمی شود.

با نگاهی به تجربه من در مورد ایلئوستومی شوهرم ، این موضوع روشن ساخت که چرا من با جراحی او کنار نمی امدم. خودمراقبتی برای من وجود نداشت. من انقدر بر اطمینان از خوب بودن او متمرکز شده بودم که مراقبت از خودم را فراموش کردم. در نتیجه ، من اعتراف کردم که تبدیل به یک هیولای گریان ، تحریک پذیر و مضطرب شدم. دفاع جسمی و عاطفی من پایین بود و این روی زندگی روزمره من تأثیر می گذاشت.

همه افراد به طور متفاوتی کنار می ایند ، اما انچه بیشترین اهمیت را دارد این است که مراقبت از خود در اولویت قرار می گیرد و شما می پذیرید که خودخواهانه نیست. این بقا است. شما باید مطمئن شوید که سلامتی خود را حفظ می کنید ، تا در کنار عزیزان خود باشید.

من با 5 نکته همراه شدم ، این نکات برای بقای شما در روند جراحی قبل از جراحی و بعد از ان بسیار حیاتی است:

1 – خواب:

8 ساعت از روز خود را بخوابید. می دانم وقتی کم خوابم بی فایده است.

اگر می خواهید کمی چرت بزنید و احساس گناه نکنید.

در طول دوره پس از عمل ، به خانه بروید و شب ها را بخوابید. پرستاران و پزشکان از “بیمار ویژه” شما به خوبی مراقبت خواهند کرد.

استراحت مهم است. شما باید فردای روز دیگر پر انرژی باشید تا بتوانید روند بهبودی را در کنار فرد دارای جراحی استومی شروع کنید.

2 – تغذیه :

از یک رژیم غذایی معمول استفاده کنید و از غذا های فست فودی و تنقلات شیرین خودداری کنید
یک رژیم غذایی متعادل از میوه ها و سبزیجات ، کربوهیدرات های پیچیده و پروتئین بدون چربی را حفظ کنید
نوشیدن مقدار زیادی اب
اشکالی ندارد که بالین بیمار عزیز خود را ترک کنید و یک لقمه غذا بخورید
به کافه تریا بروید ، غذا بیاورید یا به خانه بروید و یک وعده غذایی سالم برای خود درست کنید
خوردن و ابرسانی مناسب به مغز و بدن شما سوخت می دهد بنابراین می توانید از نظر جسمی و روحی در دسترس عزیزان خود باشید

3-ورزش:

با برنامه منظم ورزش خود همراه باشید. این زمان برای ترشح اندورفین است.
یک پیاده روی سریع در اطراف بیمارستان باعث حرکت عضلات و جریان خون شما می شود
هر نوع فعالیت بدنی به شما کمک می کند تا هوشیار باشید و استرس کمتری داشته باشید

4 – دانش خود را ارتقا دهید:

در مرحله قبل از عمل جراحی ، خود را برای یک جلسه اموزشی با یک پرستار استومی آماده کنید
برای کسب اطلاعات به وب سایت های معتبر مراجعه کنید. می توانید برای ارتقا اطلاعات خود به سایت www.aloostomy.com مراجعه کنید. در این سایت هم اطلاعات خوبی کسب می کنید و هم می توانید مساِئل خود را با متخصصین این حوزه در میان بگذارید .
از کسب اطلاعات غلط و منفی که  گاها در فضای مجازی دیده می شود خودداری کنید .
در حین عمل جراحی ، در کنار فرد مورد علاقه خود باشید تا اطلاعات و دستورالعمل های ارزشمندی را از پرستار استومی دریافت کنید .
یادداشت بردارید و درباره استوما ، کیسه ایلئوستومی یا هر چیزی که به ذهنتان خطور می کند سوال کنید. به یاد داشته باشید ، هیچ سوالی هرگز برای پرسیدن عیب نیست.
دانش قدرت است.

5 – صحبت کنید یا بخندید:

احساسات خود را با عزیزانتان ابراز کنید. اگر گریه کردن همان چیزی است که شما نیاز دارید ،گریه کنید.
در زندگی خود با آن شخصی تماس بگیرید که می تواند شما را بخنداند.
یک فیلم یا نمایش تلویزیونی خنده دار تماشا کنید. چند خنده از ته دل همیشه احساس کمک کننده است!
مراقبان خانواده می توانند بیش از حد تحت فشار قرار بگیرند. با سایر اعضای خانواده یا یکی از دوستان نزدیک صحبت کنید.
نگران نباشید و در سکوت رنج نبرید. به دنبال شانه ای باشید که به آن تکیه دهید.

بله ، جراحی هم برای بیمار و هم برای مراقب استرس زا است. و انجام جراحی استومی یک تغییر اساسی در زندگی برای هر دو نفر در یک رابطه ایجاد می کند. فقط باید به خاطر داشته باشید که مهمترین فرد برای عزیزانتان هستید و از آنجا که از اهمیت بالایی برخوردار هستید ، باید به خاطر داشته باشید که در کل روند، خود را گم نکنید. به زبان ساده ، به خوبی از خودتان مراقبت کنید.

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *