ایا استومیت (بیمار دارای استومی) هستید و فکر سفر باعث نگرانی شما می شود؟ شاید نگران نبودن مکان تمیز برای تعویض کیسه خود باشید؟ یا در مورد اینکه احتمالاً همه محصولات استومی خود را به همراه نداشته باشید یا در حمل و نقل از دست داده اید ، استرس دارید؟

یک راه حل عالی برای این نگرانی ها و بسیاری دیگر وجود دارد: آماده سازی. آماده سازی ذهن شما را راحت می کند و شما به سرعت متوجه خواهید شد که واقعاً می توانید سفر کنید – نه تنها چند فاصله چند کیلومتری با خانه ، بلکه هرجای دنیا که بخواهید سفر کنید.
با راهنمایی های زیر برای سفر بعدی خود آماده شوید.

 • ایجاد یک چک لیست: برای تهیه لیستی از لوازم ، منتظر یک روز قبل از سفر خود نباشید. در صورت نیاز به سفارش بیشتر ، آن را چند هفته قبل درست کنید. تعداد تعویضات کیسه ای را که معمولاً باید انجام دهید ، بشمارید و سپس تعداد آنها را دو برابر کنید. به این ترتیب شما برای هر چیزی ، حتی غیرمنتظره آماده هستید (حتی ممکن است بخواهید کمی بیشتر هم لوازم خود را تهیه کنید). تأخیر در سفر ، از دست دادن منابع استومی یا تعویضات مکرر به دلیل آب و هوای گرم نیز مشکلی ایجاد نخواهد کرد. مواردی که می توانید بیاورید شامل موارد زیر است:

کیسه های استومی – طول های مختلف برای فعالیت های مختلف
بریر های پوستی

لوازم جانبی استومی مانند بریر های حلقه ای و پودر استوما

کیسه زباله
دستمال توالت
دستمال مرطوب پاک کننده
داروها (در صورت لزوم)
دستمال مرطوب دستی ، درصورت موجود نبودن آب لوله
آینه دستی

 • یک برنامه پشتیبان تهیه کنید: بیش از نیاز خود وسایل بردارید هر اتفاقی ممکن است بیفتد . خبر خوب این است که اکثر تولید کنندگان محصولات استومی این محصولات را در سراسر جهان در اختیار دارند. قبل از اینکه از خانه خارج شوید ، بدانید که در نزدیکی مقصد سفر خود می توانید لوازم مورد نیاز خود را از کجا خریداری کنید. برای اطلاع از نحوه تهیه محصولات استومی می توانید با واحد فروش سایت الو پانسمان تماس بگیرید تا نزدیک ترین واحد های فروش و مشاوره را در مقصد سفر شما را معرفی کنند و یا با مراجعه به سایت الوپانسمان محصولات مورد نیاز خود را به صورت انلاین تهیه کنید . همچنین بهتر است که بدانید نزدیکترین مرکز پزشکی کجاست و اطلاعات تماس اضطراری خود را آماده کنید.

 • ایده خوبی است که درست قبل از اینکه از خانه خود خارج شوید ، بریر پوست و کیسه خود را تعویض کنید . با این کار احتمال نشت به حداقل می رسد و بعد از بیرون آمدن از خانه ،  اعتماد به نفس شما افزایش می یابد.

در این روزها که اقدامات احتیاطی اضافی برای امنیت در سراسر جهان انجام می شود ، عاقلانه است که استومیت های گرامی قبل از رفتن به مسافرت برای جلوگیری از مشکلات احتمالی ، برنامه ریزی های قبلی را انجام دهند. برخی دیگر از پیشنهادات عبارتند از:

 • همه کیسه های استومی را از قبل در خانه برش دهید ، زیرا ممکن است مایل باشید از داشتن قیچی در چمدان خود جلوگیری کنید

 • در صورت وجود اندازه استوما را در هر دو پارامنر متریک و اینچ بدانید(برای سفر در اروپا یا آسیا)

 •  وسایل را در چمدان های دستی و چک شده بسته بندی کنید.

 • برای مواقعی که امکان گیر افتادن در کشور مقصد هست لوازم اضافی را به همراه داشته باشید.

 • بیماران استومی که نگرانی بازرسی در فرودگاه را دارند  باید حداقل 72 ساعت قبل با واحد تی اس ای فرودگاه(Transportation Security Administration) تماس بگیرند. آنها آنها هماهنگی های لازم را با متخصص حامی مشتریان یا مدیر خدمات مشتریان در فرودگاه را هماهنگ می کنند.

 • یک برگه مهر شده معرفی از طرف پزشک یا پرستار خود به همراه داشته باشید که در آن شرایظ شما را توضیح داده باشد.

 • در هنگام بازرسی انتظار می رود بدون نیاز به تخلیه یا درآوردن کیسه استومی از طریق فناوری پیشرفته تصویربرداری ، فلزیاب یا ردیابی ، بازرسی انجام شود.

 • طبق قوانین فرودگاه در کشورمان ایران قیچی پلاستیکی یا فلزی برای حمل به داخل کابین ممنوع است ولی می‌توان آن‌ها را داخل چمدانی که تحویل بار می‌شود قرار داد . برای پروازهای داخلی در داخل ایالات متحده ، تا زمانی که لبه برش بیش از چهار اینچ نباشد ، می توانید قیچی را در دست داشته باشید. اگر به خارج از ایالات متحده سفر می کنید ، ممکن است در حمل قیچی با محدودیت های شدیدتری روبرو شوید. برای پروازهایی که از فرودگاه های کانادا خارج می شوند ، می توانید قیچی را در دست داشته باشید ، اما تیغه ها نباید بیش از 6 سانتی متر (2.4 اینچ) باشد.

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *