چه زمانی لازم است به جراح ، پرستار کارشناس استومی و یا بیمارستان مراجعه کنید؟

 • دردهای کرامپی شدید که بیش از 2 یا 3 ساعت طول بکشد.
 • برش عمیق در استوما
 • خونریزی شدید از مجرای استوما ( یا مشاهده خونریزی متوسط در چندین بار تخلیه کیسه )
 • خونریزی مداوم در محل اتصال استوما به پوست
 • تغییر ناگهانی در اندازه و یا ظاهر استوما
 • ترشحات آبکی زیاد که بیش تر از 5 تا 6 ساعت طول بکشد.
 • تهوع و استفراغ پایدار
 • عدم دفع از استوما به مدت 4 تا 6 ساعت به علاوه کرامپ و تهوع
 • افزایش دفعات لازم برای تخلیه کیسه

کجا و چگونه محصولات استومی را تهیه کنید؟

 • محصولات استومی را بهتر است به صورت ماهانه تهیه کنید. در حالیکه هنوز تعدادی کیسه دارید ، کیسه های جدید را سفارش دهید.
 • برای سفارش محصولات می توانید از سایت های اینترنتی و یا از نمایندگی های پخش و فروش سفارش دهید. (اگر قصد سفارش و مشاوره اینترنتی دارید اینجا کلیک کنید.)
 • کیسه ها را در یک کمد ، قفسه یا کیف ، در یک محیط خشک و به دور از محیط گرم یا سرد قرار دهید.

بسیاری از محصولات استوما تحت پوشش بیمه هستند . به طور معمول برای استفاده از بیمه و برگرداندن هزینه های بیمه لازم است فاکتور معتبر خرید ، نسخه پزشک جراح، شرح عمل جراحی تعبیه استوما و برگ گزارش نمونه برداری از بافت روده ( پاتولوژی ) به مرکز تایید مدارک بیمه ارسال شود و پس از تشکیل پرونده بخشی از هزینه (بسته به نوع پوشش بیمه اصلی و یا تکمیلی ) به حساب فرد یا سرپرست وی  بازپرداخت می شود. اطلاعات بیشتر از دفاتر بیمه اصلی یا نمایندگی های بیمه تکمیلی کسب شود.

 

 

حمام و شنا کردن پس از جراحی استومی :

 • اب برای استوما مضر نیست . استومیت می تواند پس از ترخیص از بیمارستان و بهبودی ، با یا بدون کیسه دوش بگیرد. خشک کردن چسب محافظ یا چسب پایه با کمک حوله یا سشوار پس از استحمام می تواند از آسیب پوستی(اطراف استوما) ناشی از رطوبت کمک کند.
 • در معرض هوا قرارگرفتن استوما به طور معمول ، یا تماس آن با آب و صابون های خنثی باعث تحریک نمی شود؛ آب وارد استوما نخواهد شد.
 • شنا کردن با پوشیدن کیسه هایی که در تماس با حجم زیاد آب و غوطه ور شدن در آب خراب نمی شوند امکان پذیر است. پس از شنا ممکن است نیاز باشد کیسه خشک یا تعویض شود.
 • قبل از شنا یا حمام بایستی فیلتر کیسه ها با برچسب های مخصوص که در هر جعبه از کیسه ها موجود است پوشانده شود و پس از آن نیز برچسب برداشته شود.
 • حتما قبل از شنا یا حمام ، کیسه تخلیه شود.
 • در صورتی که فرد از کمربند استفاده می کند زمان شنا نیز باید کمربند استومی را داشته باشد.
 • از مایو های مخصوص استومی و محافظ های ضد آب  می توان استفاده کرد.
 • می توان قبل از حمام یا شنا ، لبه های چسب محافظ یا چسب پایه را برای ایمنی بیشتر با چسب های حصیری یا چسب های پانسمان ضد آب ، محکم تر کرد.

محدودیت های لباس پوشیدن پس از جراحی استومی :

 • پس از ترخیص از بیمارستان و بهبودی ، در اکثر موارد می توان از همان لباس هایی که قبل از جراحی استومی می پوشیده اید ؛ استفاده کرد. امروزه اکثر محصولات استومی به گونه ای طراحی شده اند که به راحتی قابل مخفی کردن زیر لباس هستند. به ویژه زمانی که کیسه ها به طور معمول تخلیه می شوند و اجازه نمی دهید که بیش از اندازه پر شوند. در صورتی که استوما بالاتر از خط کمربند است؛ از بلوز یا پیراهنی استفاده کنید که بر روی شلوار قرار می گیرند و زیر کمربند فیکس نمی شوند. این حالت ، معمولا برای بسیاری از افراد به ویژه آقایان باعث تغییر در سبک لباس پوشیدن خواهد شد.
 • سبک لباس پوشیدن فرد ممکن است لازم باشد بسته به فعالیت وی ، نیاز به تغییر داشته باشد.
 • استفاده از شلوارهایی با فاق بلند یا یک سایز کمر بزرگتر ممکن است در آقایان و خانم ها برای پوشاندن و مخفی کردن استوما کمک کننده باشد.

استفاده از گن های مخصوص استومی می تواند کمک کننده باشد.

دغدغه های فعالیت های جنسی و روابط آمیزشی در استومیت ها :

 • جراحی استومی معمولا بر روی میل و روابط جنسی تاثیر منفی دارد و باعث کاهش آن می شود. هرچند، هم چنان فعالیت های جنسی بسته به وضعیت و توان جسمی فرد، مدتی پس از جراحی امکان پذیر است. در واقع از سر گذراندن یک دوره زمانی جهت سازگاری و تغییر نگرش پس از جراحی، یک فاکتور بسیار مهم جهت برقراری مجدد میل و اظهار نیاز جنسی است. عملکرد جنسی در خانم های استومیت معمولا تغییر نمی کند؛ اگرچه درد هنگام آمیزش  (دیس پارونیا ) گزارش شده است. مردان ممکن است مبتلا به آسیب  اعصاب کنترل کننده حالت های   نعوظ و ارگاسم شوند. توصیه می شود حتما در این باره با پزشک جراح خود ، یا مشاور روابط جنسی (سکسولوژیست ) گفتگو کنید و پرسش ها و نگرانی های خویش را با ایشان در میان بگذارید.
 • جراحی استومی ،در این زمینه می تواند  دغدغه های بیشتری برای افراد مجرد به همراه بیاورد. چه وقت ، چگونه و به چه کسی، در مورد جراحی استومی صحبت کردن یک تصمیم گیری کاملا شخصی است . صحبت کردن با یک استومیت دیگر که تجارب مشابهی داشته است؛ در این باره می تواند کمک کننده باشد. هرچند توصیه می شود در صورتی که ممکن است رابطه وارد فعالیت فیزیکی جنسی شود، قبل از مشخص شدن استوما با شریک جنسی  در این مورد صحبت شود.

 

نگرانی های تغذیه ای استومیت ها :

انجمن استومی امریکا لیستی از غذاهایی که باعث تاثیر بر روی استوما می شوند، تهیه کرده است که در زیر مشاهده می کنید:

 • غذاهایی که سبب تغییر رنگ ترشحات دفعی استوما می شوند:

مارچوبه ، لبو ، رنگ های خوراکی ، قرص آهن ، شیرین بیان ، ژلاتین قرمز، توت فرنگی ، سس یا رب گوجه فرنگی

 • غذاهایی که می توانند سبب رفع یبوست شوند:

قهوه، آب داغ ، میوه های پخته شده، سبزیجات پخته، میوه های تازه ، آب میوه، آب هر نوع نوشیدنی گرم یا داغ

 • غذاهایی که می توانند منجر به کنترل اسهال شوند:

پوره سیب ، موز، برنج جوشیده ، کره بادام زمینی ، مکمل های پکتین دار (فیبر) ، نشاسته تاپیوکا، نان تست

 • غذاهایی که می توانند منجر به تولید گاز شوند:

نوشیدنی های الکی ، لوبیا ، سویا ، کلم ، نوشیدنی های کربن دار، گل کلم ، آدامس، خیار سبز، فراورده های لبنی ، شیر ، مغز ها ، پیاز ، تربچه

 • غذاهایی که می توانند منجر به افزایش حجم مدفوع شوند:

نوشیدنی های الکلی ، غلات کامل ،غلات صبحانه ، کلم پخته ، میوه های  پخته ، سبزیجات برگ سبز، شیر، کشمش، سبزیجات خام ، ادویه ها

 • غذاهایی که می توانند منجر به کنترل بوی مواد دفعی شوند: شیر کره ای، آب زغال اخته، آب پرتقال ، جعفری، آب گوجه فرنگی ، ماست
 • غذاهایی که می توانند بو تولید کنند:

مارچوبه، لوبیا کبابی، کلم بروکلی، کلم، روغن کبد ماهی ، تخم مرغ، ماهی ، سیر، پیاز، کره بادام زمینی، برخی ویتامین ها، برخی پنیرها

 • غذاهایی که باعث انسداد و نفخ معده می شوند:

پوست سیب، کلم ، کرفس خام ، سیزیجات چینی ، ذرت خام ، نارگیل میوه های خشک شده ، قارچ ، پرتقال ، مغزها ، آناناس پاپ کورن ، دانه های خوراکی

برای پیشگیری از انسداد لازم است که غذاها، به ویژه غذاهای فیبر دار، کاملا جویده شوند.

لازم است  بعد از عمل جراحی، حتما وعده غذایی کامل و منظم باشد. رژیم غذایی فرد باید شامل ویتامین های ضروری،  مواد معدنی و کالری لازم برای سلامتی باشد. بعد از جراحی و پس از بازگشت صداهای روده ای ، اولین غذاها ممکن است به صورت رژیم مایع یا یک رژیم کم فیبر/ کم باقیمانده تا زمان برطرف شدن ادم و ورم روده باشد. پس از بر طرف شدن ورم روده ، رژیم غذایی بیمار معمولی خواهد شد. غذاهای جدید باید به تدریج به برنامه غذایی فرد ، برای تعیین تاثیر آن ها بر روی مدیریت استومی، اضافه شوند.

برخی غذاها همانند تخم مرغ ، کلم ، بروکلی ، پیاز، ماهی، شیر، پنیر و الکل منجر به تولید گازمی شوند. غذا باید در وعده ها و دفعات منظم خورده شوند. حذف یک وعده غذایی می تواند منجر به افزایش احتمال دفع مدفوع آبکی و تولید گاز شود.

از روزه داری  ( در این مورد می توانید با پزشک معالج خود مشورت کنید) و حذف وعده های غذایی ، سیگار کشیدن ، جویدن آدامس ، و نوشیدن مایعات با نی اجتناب کنید. در برخی افراد افزایش تعداد وعده های غذایی به 6 وعده و کاهش حجم غذا در هر وعده کمک کننده است.

برای دانلود راهنمای تغذیه بر روی تصویر زیر کلیک کنید. 

ایلئال کاندوئیت:

دریافت مایعات کافی در افرادی که ایلئال کاندوئیت دارند برای پیشگیری از عفونت ، لازم است . چون در این افراد ، جریان دفعی ایلئال کاندوئیت ایجاد شده تقریبا به طور مداوم برقرار است بدون اینکه مکانیسم ضد بازگشت ادرار که در آناتومی طبیعی مثانه و مجاری خروجی ادرار قبلا برقرار بوده است ، وجود داشته باشد. لازم است که این بیماران روزانه به ازای هر کیلوگرم وزن بدن ، 30 سی سی مایعات در ساعت ، در توالی های منظم دریافت کنند، تا به این روش جریان یک طرفه ادرار به سمت خارج بدن برقرار شود.( در یک فرد 60 کیلوگرمی 180 سی سی در ساعت  )

ایلوئوستومی :

انسداد غذاهای خورده شده وقتی ایجاد می شود که  فیبرهای نامحلول در آب خورده شده در نزدیکی لایه فاشیا – ماهیچه تجمع یابد. نشانه های انسداد شامل خروج ناگهانی و جهش مانند مایعات یا یک مدفوع آبکی  از دهانه استوما ، احساس سنگینی یا نفخ، کرامپ، تورم استوما ، تهوع و استفراغ و نداشتن دفع از استوما است. غذاهای شناخته شده از نظر ایجاد انسداد استوما عبارتند از پاپ کورن، مغزها، سالاد کلم، شیرینی های نارگیل دار مثل شیرین عسل ، گریپ فروت، سبزیجات چینی همانند ساقه بامبو ، شاه بلوط و کشمش.

غذاهایی که فیبرنامحلول دارند باید به خوبی جویده شوند. در مقادیر کم  همراه با آب برای پیشگیری از سفت و توده ای شدن ، خورده شوند . در صورت انسداد ایلئوستومی ممکن است لازم باشد ایلئوم توسط پرستار کارشناس استوما با تزریق 30 تا 50 سی سی  سالین گرم به وسیله کاتتر فرنچ شماره 14 تا 16 شستشو داده شود. این کاتتر سپس بیرون آورده می شود و فرضت داده می شود تا مایع تزریق شده خارج شود . شستشوی روده به این روش تا برطرف شدن کامل انسداد ادامه خواهد یافت.

راه حل هایی برای کنترل بوی مواد دفعی عبارتند از: 

فاکتورهای بسیاری مانند غذاها ، باکتری های طبیعی در روده ، بیماری ، برخی داروهای خاص، و ویتامین ها می توانند منجر به تولید بو شوند. برخی از غذاهایی که می توانند سبب تولید بو شوند عبارتند از تخم مرغ ، کلم ، پنیر، خیارسبز، پیاز، سیر، ماهی ، غذاهای دریای و قهوه .با اطلاع از این غذاهایی که تولید بو می کنند بیمار می تواند تصمیم بگیرد که آیا لازم است در مواقع خاص  ازخوردن این غذاها اجتناب کند. یادگیری به کمک تجربه تنها راه کشف این مساله است. در استومیت هایی که عمل استومی بر روی قسمت کولون عرضی داشته اند معضل  بوی مواد دفعی  ممکن است شدیدتر باشد.

 

 • استفاده از یک کیسه استومی مقاوم به بو (فیلتر دار )
 • چک کردن اینکه آیا چسب محافظ به خوبی به پوست چسبیده است.
 • افزایش تعداد دفعات تخلیه کیسه
 • قرار دادن دئودورانت های خاص مایع ، برطرف کننده های بو و یا ساشه های مخصوص بو زدا در کیسه
 • استفاده از داروهایی که بو را کنترل می کنند . با پزشک یا پرستار کارشناس استومی در مورد انواع و روش استفاده از آن ها می توانید مشورت کنید برخی از داروهایی که می توانند ب کنترل بو استومی کمک کنند عبارتند از قرص های کلوروفیل، ساب گالیت بیسموت ، ساب کربنات بیسموت.
 • استفاده از خوشبو کننده های هوا که، در زمان تخلیه کیسه  استومی، می تواند به خوبی بوی نا مطبوع را کنترل کند .

داروها در بیماران استومی :

جذب دارو می تواند در افراد مختلف و بسته به نوع دارو متفاوت باشد. مشکلات دارویی  خاص ممکن است بسته به نوع  جراحی استومی متفاوت باشد. لازم است که استومیت ها در صورت مراجعه به پزشک ، در مورد نوع استوما اطلاع دهند تا مناسبترین شکل دارویی با توجه به نوع جراحی استومی برای ایشان تجویز شود.

بیمارانی که ایلئوستومی یا کولوستومی عرضی (ترانسورز) دارند نباید داروهای ملین (لاگزتیو )دریافت کنند چون هم باعث کم آبی (دهیدراتاسیون ) می شود ؛هم دفع سریع داروهایی که نیاز به زمان برای جذب دارند یا باید در روده جذب شوند. بنابراین اثر دارو کاهش می یابد.

بسیاری از افرادی که در مراکز نگهداری سالمندان یا مراکز مراقبت تسکینی بستری هستند داروهای مخدر طولانی اثر در یافت می کنند که آهسته رهش هستند و میزان جذب آن ها بستگی به مقدار  باقیمانده از روده باریک دارد.به علاوه ، بسیاری از این  داروها  ممکن است منجر به یبوست ، انسداد، اسهال ، یا اختلال در تعادل آب و الکترولیت  شوند.

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *