توجه داشته باشید که تعویض کیسه استومی در ابتدا دشواراست و حتی ممکن است سبب اضطراب فرد شود که به مرور زمان این احساس اضطراب و ترس کاهش یافته و یا ازبین می رود و تعویض کیسه تبدیل به یک کار روزمره و عادی می شود.

برای شروع ابتدا لازم است که دست ها را بشویید و سپس وسایل لازم برای تعویض کیسه استومی را آماده کنید این وسایل بسته به نوع استوما و ترجیحات فرد شامل موارد زیر خواهد بود:

 1. ریموور و جدا کننده چسب (دلخواه )
 2. محافظ پوست
 3. دستکش تمیز
 4. پارچه نرم یا حوله نرم بدون پرز
 5. آب ولرم یا نسبتا گرم
 6. صابون یا شامپو با پی اچ خنثی بدون کرم یا عطر ( در بیشتر منابع استفاده از آن توصیه نمی شود.)
 7. ماشین اصلاح یا قیچی برای کوتاه کردن موهای پوست شکم ( در صورت نیاز )
 8. قیچی (قیچی با سر کج و گرد ، ایده آل است.)
 9. کیسه جدید استومی (انتخاب نوع آن بستگی به نوع استوما و ترجیح فرد دارد.)
 10. خمیر استومی (در صورت نیاز)
 11. کیسه زباله جهت دفع کیسه قدیمی
 12. ماژیک یا خودکار جهت تعیین اندازه برش
 13. گاید برش استوما ( درهر جعبه کیسه یک تکه و یا در هر جعبه چسب پایه یک عدد از آن موجود است. )
 14. گیره جهت بستن انتهای کیسه (در صورتی که از کیسه ته باز گیره جدا استفاده می شود.)
 15. رابط (کانکتور ) استاندارد در صورتی که از کیسه شیر دار یوروستومی استفاده می شود و لازم است به کیسه درناژ یا کیسه ادراری وصل شود.( در هر جعبه از کیسه های یوروستومی به ازای هر یک کیسه یک عدد رابط استاندارد وجود دارد.)
 16. آینه آرایشی پایه دار که  دارای رویه  بزرگ نمایی است.

قیچی ایده آل جهت بریدن لایه محافظ یا چسب پایه

 

ماژیک مناسب اندازه گیری استوما

مراحل :

 • 1) انتخاب زمان مناسب برای تعویض کیسه ، در صورتی که استوما از نوع کولوستومی است بهتر است زمانی انتخاب شود که استوما کمترین فعالیت را دارد مانند مواقع بلافاصله بعد از خواب در صبح.
 • 2) دست ها را مجدد بشویید و در صورت تمایل دستکش بپوشید.
 • 3) کیسه استوما را در صورتی که امکان داشته باشد به صورت طبیعی و مثل همیشه تخلیه کنید.
 • 4) چسب کیسه قدیمی را به کمک یک دستمال خیس ، و یا ترجیحا پاک کننده و ریموور چسب ، مرطوب کنید. پوست را با یک دست تان نگه دارید (دست غیر غالب) و سپس به آرامی چسب را با دست دیگرتان (دست غالب ) از روی پوست بلند کنید . در صورتیکه پوست نازک و شکننده است و یا مدت زمان کمی از نصب کیسه قدیمی می گذرد بهتر است از ریموور چسب استفاده کنید تا از آسیب به پوست جلوگیری کنید. از جدا کردن کیسه به صورت تک ضرب و با یک حرکت خودداری کنید چون باعث آسیب جدی به تمامیت پوست می شود.

 • 5) کیسه قدیمی و دیگر مواد زاید را درون کیسه زباله بیاندازید. بهتر است از کیسه های پلاستیکی زیپ دار در صورت امکان استفاده کنید.
 • 6) دستکش را خارج کنید و مجدد دست ها را بهداشتی کنید و در صورت تمایل دستکش بپوشید.
 • 7) در صورتی که از حمام یا دوش آب استفاده نمی کنید ، استوما و پوست اطراف آن را با یک پارچه تمیز نرم و یا حوله نرم بدون پرز تمیز کنید . می توانید از آب و صابون استفاده کنید . توجه کنید که حتما باید پوست عاری از هرگونه بقایای مواد دفعی و یا باقیمانده چسب و خمیر شود . (برای تمیز کردن بقایای چسب یا خمیر می توانید از ریموور استفاده کنید. )

 • 8) برای خشک کردن پوست از روش گذاشتن و برداشتن پارچه یا حوله استفاده کنید و هرگز پارچه یا حوله را بر روی پوست نکشید . برای خشک کردن بهتر می توانید از باد سرد سشوار استفاده کنید.
 • 9) استوما را با گاید برش استومی اندازه بگیرید .بین گاید و استوما نباید بیش تر از 1.6تا 3.2میلی متر فاصله باشد. برای اندازه گیری دقیق بهتر است از سمت بزرگ نمایی آینه آرایشی  استفاده کنید. (این فاصله برای این است که بخش داخلی کیسه به استوما فشار وارد نکند و منجر به زخم فشاری نشود هرچند در کیسه های بی براون به دلیل انعطاف پذیری بالا ونرم بودن این سیلندر، امکان آسیب به استوما حتی در صورت تماس هم وجود ندارد. )

نکته : در صورتی که استوما شکل منظم گرد یا بیضی نداشته باشد لازم است که مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 • شکل استوما را بر روی یک سطح شفاف (همانند طلق های صحافی  یا هر سطح پلاستیکی مشابه  )با کمک یک ماژیک دایمی با نوک باریک ( مثل ماژیک سی دی )بکشید.
 • همان قسمت مشخص شده را ببرید تا یک سوراخ ایجاد شود .
 • سپس با رعایت قانون آینه ، سوراخ کشیده شده به رویه کاغدی یا شیشه ای و فیلم مانند چسب پایه یا محافظ پوست منتقل کنید و پس از کشیدن شکل، ببرید.

در دفعات بعدی نیز می توانید از این شکل به عنوان الگو استفاده کنید اما حتما قبل از انداختن الگو بر روی محافظ پوست یا چسب پایه ، آن را حتما بر روی استوما قرار دهید تا مطمئن شوید که اندازه آن با دهانه استوما مطابقت دارد.

سایز مناسب و صحیح را بر روی کاغذ یا فیلم مدرج رویه پشتی چسب محافظ یا چسب پایه ،به کمک خودکار یا یک ماژیک با نوک نازک بکشید. توجه کنید در حالت ایده آل باید سوراخ موجود در چسب محافظ یا چسب پایه در مرکز قرار بگیرد . ( در صورتی که فاصله استوما از محل جراحی ، اسکار یا ناف کم باشد می توانید مرکزیت این سوراخ را جابه جا کنید تا بیشترین فاصله ایجاد شود.)

10) سپس به کمک قیچی سر کج و گرد این سوراخ کشیده شده را ببرید.

نکته :  توجه داشته باشید که در صورت استفاده از کیسه یک تکه ،  قبل از بریدن با قیچی ، با کمک دست بین کیسه و قسمت چسب محافظ کیسه فاصله ایجاد کنید تا کیسه به صورت تصادفی ، سوراخ نشود.

 • 11) پس از بریدن ، با کمک حرکت انگشتان در قسمت داخلی دایره ایجاد شده ناهمواری های ایجاد شده را صاف کنید.
 • 12) در صورتی که موهای شکم در ناحیه ای که باید زیر چسب محافظ یا چسب پایه قرار بگیرد، بلند است به کمک ریش تراش برقی یا قیچی موها را کوتاه کنید. ترجیحا موها را با تیغ یا ژیلت نتراشید چون ممکن است دچار فولیکولیت و عفونت شود. دقت کنید پوست شکم بریده یا زخم نشود.

13) بر روی پوست اطراف استوما در ناحیه ای که قرار است چسب محافظ یا چسب پایه قرار بگیرد از محافظ پوست استفاده کنید و حدود 30 ثانیه زمان بدهید که خشک شود.

 • 14) رویه کاغدی یا پلاستیکی موجود بر روی چسب محافظ یا چسب پایه را بردارید در صورتیکه لازم است از خمیر استفاده کنید بر روی حاشیه سوراخ بریده شده به قطر یک میلی متر خمیر به صورت دورانی دورتادور دایره موجود قرار دهید و آن را با کمک انگشتان کمی مرطوب صاف وهموار کنید. چون اکثر خمیرها حاوی الکل هستند این روش استفاده، زمان کافی برای تبخیر الکل و پیشگیری از آسیب پوستی را فراهم می کند؛ هر چند  در برند بی براون به دلیل ترکیب ویژه خمیر استومی  ، امکان استفاده از آن به صورت مستقیم برروی پوست نیز وجود دارد.

 • 15) در صورتیکه از سیستم یک تکه استفاده می کنید یک تای ملایم در قسمت دایره بریده شده ،بزنید . مطمئن شوید که استوما در مرکز سوراخ قرار دارد و از قسمت پایین استوما شروع به چسباندن کیسه کنید . محکم کیسه را بچسبانید و مراقب باشید که هیچ گونه چین و چروکی ایجاد نشود. در این مرحله نیز از آینه حتما استفاده کنید.

 • 16) به مدت یک دقیقه به آرامی بر روی چسب پایه و یا چسب محافظ با انگشتان حرکات دورانی انجام دهید . به کمک گرمای ایجاد شده به این روش ، قدرت چسبندگی بیشتر خواهد شد.

 • 17) در صورتی که از سیستم دو تکه استفاده می کنید پس از چسباندن چسب پایه، کیسه را برروی آن قرار دهید.

 •  18) در صورتی که کیسه از نوع ته باز (یک تکه یا دو تکه ) است بهتر است قبل از اتصال به بدن، انتهای آن را ببندید.

بستن فلکسیما 3S ته باز گیره دار تا شونده قبل از اتصال

 • 19) برای اطمینان از محکم شدن کیسه بر روی چسب پایه ، به کمک دست آن را لمس کنید و در صورتی که احساس کردید خلا وجود دارد با فشار انگشتان سعی در بستن آن کنید. از کشیدن محکم و با زور کیسه به سمت پایین جهت چک بسته بودن آن اجتناب کنید.

 • 20) در صورتی که کیسه از نوع شیردار است و لازم به اتصال به یک کیسه تخلیه کننده همانند کیسه ادراری هستید، رابط ( کانکتور ) استاندارد را به انتهای آن اضافه کنید تا آماده اتصال شود.

نکات کاربردی :

 1. زمان تعویض کیسه استومی برروی یک پارچه قدیمی یا چند عدد دستمال کاغذی بایستید تا در صورت هر گونه ترشح ناخواسته بر روی آن ها ریخته شود.
 2. در صورتی که کولوستومی دارید. از خوردن در آخر شبی که فردای آن می خواهید کیسه را تعویض کنید اجتناب کنید. به این ترتیب ، ترشحات دفعی استوما زمان تعویض کمتر خواهد بود.
 3. مقدار اندکی خونریزی از استوما زمان لمس آن طبیعی خواهد بود اما هرگونه رنگ ، اندازه ، شکل یا خونریزی غیر طبیعی را به پرستار کارشناس استومی یا پزشک جراح خود گزارش دهید.
 4. در صورت عدم نشت ، سیستم یک تکه را 1 تا 3 روز یک بار و چسب پایه در سیستم دو تکه را هر 3 تا 5 روز یک بار تعویض کنید. بدیهی است در صورت استفاده از سیستم دو تکه، کیسه آن باید هر 1 تا2 روز یک بار تعویض شود و از شستن کیسه و استفاده مجدد از آن اجتناب کنید.
 5. همیشه تعدادی کیسه به عنوان استوک در منزل داشته باشید . استفاده از آن ها به ترتیب از قدیمی تر به جدید تر باشد. کیسه ها را در جای خشک و خنک به دور از نور مستقیم قرار دهید.
 6. در صورتی که با کیسه فعلی به هر دلیل احساس رضایت نمی کنید کیسه خود را تعویض کنید برای اینکار می توانید از مشاوران ما در واحد علمی شرکت کمک بگیرید.
 7. لازم است تا چند وقت پس از جراحی در هر بار تعویض کیسه ، سایز استوما اندازه گیری شود . اما تعداد دفعات اندازه گیری با گذشت زمان از جراحی و ثابت شدن اندازه استوما، کاهش می یابد.
 8. شما می توانید مدتی پس از ترخیص از بیمارستان و تقریبا ثابت شدن اندازه استوما، تعداد کمی از کیسه ها را ( مثلا به اندازه مصرف یک هفته ) را از قبل ببرید و برای مصرف بعدی آماده کنید. یا اینکه از کیسه های از قبل بریده شده آماده گس از ثابت شدن اندازه استوما  استفاده کنید .
 9. در صورتی که لازم است مسافرت هوایی داشته باشید. چند عدد کیسه را از قبل ببرید و به همراه خود داشته باشید چون در هواپیما اجازه بردن قیچی همراه با خود ندارید.
 10. قیچی های گرد و سر کج بهترین نوع برای برش کیسه استومی هستند.

 

 کلیپ آموزش اتصال کیسه 

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *