اندیکاسیون های(موارد مصرف)  تعویض کیسه :

اغلب کیسه های استومی به طور روتین دوبار در هفته،  یا در هر زمانی که شواهدی دال بر نشت یا تحریک پوستی وجود داشته باشد تعویض می شوند. معمولا خارش ، سوزش، و احساس خیس شدگی زیر محافظ پوست یا چسب پایه ، نشانه هایی ، دال بر وجود رطوبت در تماس با پوست زیر چسب محافظ یا چسب پایه کیسه هستند. نشت به خارج از لبه های محافظ پوست هرگز نباید با کمک چسب یا هر وسیله دیگری برطرف شود چون باعث می شود که رطوبت برروی پوست مقدار و مدت زمان بیشتری باقی بماند و به تحریک و درماتیت پوستی اطراف استوما منجر خواهد شد. کیسه استومی در اولین زمان ممکن پس از مشاهده نشت باید تعویض شود.

بسیاری از استومیت ها کیسه را قبل از فعالیت های جنسی برای اطمینان از یک تجربه جنسی بدون نشت ترشحات، تعویض می کنند. برخی از افراد تعویض آن را قبل از اجرای  مناسک مذهبی (مثل زیارت اماکن مقدس و …) که نیاز به یک کیسه تمیزو عاری از مواد دفعی  دارد؛ انجام می دهند. بیشتر افراد یک زمان روتین برای تعویض آن در نظر می گیرند و حتی قبل از مشاهده هر گونه نشانه نشتی بر اساس آن زمان روتین، کیسه را تعویض می کنند.

آماده کردن تجهیزات :

قبل از برداشتن کیسه ، استومیت باید تمام وسایل لازم را آماده کند و درذسترس خویش قرار دهد. فایده آماده کردن وسایل قبل از شروع به تعویض کیسه این است که فرد مجبور نخواهد شد در زمانی که کیسه را جدا کرده است و پوششی بر روی استوما قرار ندارد به جستجوی وسیله ای بپردازد یا لازم شود از دیگران کمک بگبرد. بیشتر استومیت ها تمام تجهیزات استومی  را در یک طبقه یا کمد و یا در یک کیف نگهداری می کنند این تجهیزات عبارتند از سیستم یک تکه یا دو تکه استومی و تمام وسایل جانبی که استفاده می کنند شامل خمیر استومی ، کمربند استومی ، محافظ پوست، قیچی ، ماژیک و  گاید اندازه گیری استومی . (در صورتی که استوما اخیرا ایجاد شده باشد ، به دلیل اینکه احتمال کوچک تر شدن قطر آن وجود دارد تا زمان ثابت شدن ابعاد آن، لازم است که از گاید استومی، جهت اندازه گیری دهانه مناسب برای برش، استفاده شود. پس از یک یا چند ماه که ابعاد استوما ثابت شد می توان از کیسه های از قبل بریده شده آماده استفاده کرد). در صورتی که از خمیر استفاده می کنید با توجه به اینکه اکثر خمیرها حاوی الکل هستند بهتر است پس از بریدن سایز مناسب دهانه استوما ، خمیر را به صورت مدور بر روی چسب محافظ یا چسب پایه قرار دهید و حدود 30 ثانیه صبر کنید تا الکل آن خشک شود. هر چند در برخی از برندها همانند بی براون می توان خمیر آن را بلافاصله بر روی پوست استفاده کرد و باعث آسیب به پوست نمی شود.

بررسی پوست اطراف استوما:

پوست اطراف استوما نباید نسبت به پوست بقیه بدن ، متفاوت تر باشد. زمانی که کیسه استومی را بر می دارید، پوست اطراف استوما را از نظر وجود هر گونه قرمزی، راش ، آسیب و یا زخم های باز بررسی کنید. قسمتی از پوست را که در تماس با لبه های چسب محافظ است از نظر هر گونه تحریک و حساسیت پوستی بررسی کنید.

قسمت چسب دار محافظ پوست را بررسی کنید و ببینید آیا هر نوع خوردگی در چسب مشاهده می کنید ؟ خوردگی در چسب به ویژه در اطراف دهانه استوما به این معنی است که کیسه بیش از حد ، در محل  بوده است.  در صورتی که هر نوع آسیب در پوست اطراف استومی همانند زخم پوستی ، خوردگی ، راش و …مشاهده کردید با یک  پرستار کارشناس استومی مشورت کنید. بسیاری از استومیت ها آسیب پوستی اطراف استوما را به عنوان یک مساله طبیعی پذیرفته اند لازم است که حتما به ایشان تاکید شود که آسیب پوستی اطراف استوما نیاز به مشاوره با کارشناس دارد و باید حتما جدی گرفته شود.

پوست طبیعی در اطراف استوما


تحریک و التهاب پوستی در اطراف استوما

 

منبع:

Wound, Ostomy and Continence Nurses Society Core Curriculum Ostomy Management, 2015 ترجمه شده توسط خانم زهرا دوکوهکی

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *