چه وقت کیسه تخلیه شود؟

به طور معمول، این اولین مهارتی است که فرد استومیت لازم است فرابگیرد. در واقع متداول ترین کاری است که فرد استومیت باید انجام دهد. گاهی اوقات چهار تا شش بار روزانه در صورتی که فرد ایلئوستومی یا یوروستومی داشته باشد و به میزان کمتر در افرادی که کولوستومی دارند. فراگیری این مهارت قبل از ترخیص بیمار از بیمارستان بسیار اهمیت دارد و لازم است که استومیت قبل از ترخیص بتواند توانایی خویش ،  در چک موفقیت آمیز پر شدن کیسه ، تخلیه ، تمیز کردن و بستن آن را ، نشان دهد.

چون استومیت هیچ گونه احساس دفع یا خروج ادرار یا مدفوع از استوما ندارد . بنابراین ، باید عادت کند که  کیسه را چک کند و ببیند آیا پر شده است یا خیر ؟  وقتی که یک سوم تا نصف کیسه پر شد ، به منظور پیشگیری از فشار بر روی چسب پایه یا چسب محافظ ، لازم است که خالی شود.  اگر بیمار احساس عدم راحتی دارد باید حتی زودتر تخلیه شود. به محض اینکه بیمار توانایی کسب کرد باید در همان بیمارستان آموزش ببیند و خودش مسئول چک و تخلیه کیسه به روش صحیح شود.

چگونه کیسه استومی را تخلیه کنیم ؟

روش های زیادی برای تخلیه کیسه استومی وجود دارد . در حالیکه پرستار کارشناس استومی به بیماران این روش ها را آموزش می دهد ، فرد استومیت پس از امتحان کردن این روش ها در نهایت مناسب ترین روش را با توجه به شرایط و سبک زندگی  خویش و نوع استومایش ، انتخاب خواهد کرد.

تخلیه کیسه استومی به درون دستشویی فرنگی بعد از قرار دادن دستمال توالت بر روی دهانه آن به منظور اجتناب از پاشیده شدن محتویات کیسه به محیط اطراف ، شایع ترین روش تخلیه کیسه است. بر روی دستشویی  فرنگی در حالیکه کیسه بین پاهایتان قرار دارد بنشینید . در صورتی که نوع استومی از نوع گوارشی باشد انتها و لبه های کیسه را با یک دستمال توالت تمیز کنید . در صورتی که از سیستم دو تکه استفاده می کنید می توانید کیسه را از چسب پایه جدا کنید سپس آن را تخلیه کنید و انتهای آن را تمیز کنید .

بعضی افراد تمایل دارند پس از تخلیه کیسه و یا به صورت روتین ، رویه خارجی کیسه را با آب بشورند هرچند که انجام این کار،در صورتی که دهانه خروجی کیسه تمیز و عاری از هرگونه مواد دفعی نگه داشته شود، ضرورتی ندارد . لازم به ذکر است در صورتی که کیسه از الیاف قابل شستشو باشد شستن رویه خارجی آن امکان پذیر است . کیسه ها به دلیل داشتن لایه پلاستیکی و  فیلم مانند داخلی، و داشتن فیلتر، ضد بو هستند؛ یعنی ، بو را در داخل خود نگه می دارند.هرچند در زمان تخلیه کیسه مقداری بوی ناخوشایند استشمام خواهد شد. فیلتر در کیسه های استومی حاوی شارکول (کربن فعال ) است که به گازها این امکان را می دهد که از کیسه خارج شوند در حالیکه می توانند ذرات بو را جذب می کنند. در صورتی که ترشحات استوما بسیار آبکی باشد (همانند ایلئوستومی ) ممکن است مدفوع آبکی در فیلتر وارد شود و آن را مسدود کند، بنابراین باعث می شود که فیلتر به خوبی کار نکند. (این مشکل با طراحی فیلترهای HP در برند بی براون به مقدار بسیار زیادی حل شده است. این فیلترها یک لایه فیلم مانند دارند که یک غشای انتخابی دارد که باعث عبور ذرات گاز و بو می شود اما ضد آب و چربی است.)

برای برطرف کردن بوی نامطبوع مواد دفعی زمان تخلیه کیسه ، موادی چون دئودرانت ها طراحی شده اند که قابلیت استفاده در کیسه را دارند .

دستورالعمل تخلیه کیسه :

  • بر روی دستشویی بنشینید و هر چقدر که ممکن است به عقب بروید.
  • کیسه را در دست بگیرید و انتهای آن را باز کنید.
  • انتهای کیسه را به بالا بیاورید و بر روی خودش یک حالتی شبیه آستین ایجاد کنید. . آن را بین انگشتان بگیرید و باز کنید .
  • مقداری دستمال توالت را بر روی دستشویی قرار دهید و کیسه را درون دستشویی تخلیه کنید.
  • انتهای آستین مانند کیسه را با با دستمال توالت یا دستمال مرطوب تمیز کنید . شستن کیسه لزومی ندارد.
  • انتهای کیسه را رها کنید تا از حالت آستین مانند خارج شود. سپس آن را به روش صحیح ببندید. ( در صورت نیاز در این زمان می توانید مجدد از دئودرانت داخل کیسه استفاده کنید.)

   

 

 

 

 

 

 

 

فیلم آموزش نحوه تخلیه کیسه استومی ته باز تاشونده : 

 

منبع :

Wound, Ostomy and Continence Nurses Society Core Curriculum Ostomy Management, 2015 ترجمه شده توسط خانم زهرا دوکوهکی

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *