ارزیابی پس از عمل

مطالعه شرح عمل و نیز هرگونه یافته های حین عمل ، نوع استومای تعبیه شده ، وجود بیماری پیشرفته و  یا چسبندگی روده ، به تعیین برنامه مراقبتی از بیمار کمک می کند. خود مراقبتی، در مدیریت استومی هرچه سریعتر شروع می شود و باید بر اصول یادگیری مهارت های جدید ، درک بیمار نسبت به مدیریت درد و توانایی بیمار برای شرکت در فعالیت های روتین پس از عمل تاکید و تمرکز داشته باشد.

  • انسجام محل و نوع پانسمان زخم ، نوع بخیه ، استاپلر، دیگر ویژگی های محل عمل استومی و ناحیه پرینه را بررسی کنید. ناحیه پرینه ممکن است زخم باز داشته باشد و نیاز به تعویض پانسمان و مراقبت داشته باشد. محل استوما یک نشانه است که در کدام قسمت از روده ،استوما قرار دارد و یک شاخص برای پیش بینی نوع ترشحات دفعی است.
  • ظاهر استوما و وضعیت پوست اطراف آن به ویژه در مراحل اولیه پس از جراحی( زمانی که بیشتر عوارض رخ می دهد و این عوارض قابل درمان هستند)را بررسی کنید . هم چنین بررسی و ثبت رنگ استوما، وضعیت اتصال موکوکوتانئوس (مخاط به پوست ) ،قوام و نوع ترشحات را انجام دهید.
  • استوما باید صورتی متمایل به قرمز ، مرطوب و درخشان باشد.در صورتیکه رنگ استوما خاکستری رنگ یا تیره شود به جراح یا پزشک معالج وی اطلاع دهید.
  • یک کیسه استومای شفاف ، با قابلیت تخلیه ترشحات در زمانی که بیمار در بیمارستان بستری است ترجیح داده می شود. بنابراین استوما می تواند به آسانی دیده و تخلیه شود.

زندگی با استوما

  • تهیه وسایل : به بیمار در مورد انواع و تعداد وسایل مورد نیاز و محل تهیه آن ها ، شرکت های تولید کننده و توزیع کننده این محصولات ، نحوه استفاده از پوشش سازمان های بیمه گر یا دیگر سازمان های حمایتی اجتماعی همانند انجمن استومی یا مراکز خیریه ای حمایتی بیماران سرطانی آموزش دهید . لازم است به بیمار تاکید شود که وسایل مرتبط با استومی را به صورت یک جا در قفسه ، کشو ، یا یک کیف یا جعبه در یک محیط خشک به دور از هوای گرم یا سرد نگهداری کند.
  • استحمام : آب برای استوما مضر نیست . بیمار می تواند همراه یا بدون سیستم کیسه ای استحمام کند . خشک کردن نوار محافظ با سشوار می تواند به جلوگیری از آسیب پوستی ناشی از رطوبت ، کمک کند. قرار گیری طبیعی در معرض هوا یا تماس با آب و صابون برای استوما مضر نیست، (البته بهتر است از صابون هایی با PHخنثی یا PH مشابه پوست طبیعی بدن ، برای پیشگیری از تحریک پوستی استفاده شود) آب نیز به داخل استوما وارد نمی شود. در شرایط خاص و با استفاده از کیسه های مخصوص شنا (mini cap ) و استفاده از کمربند محافظ استوما، و به شرط عدم نشت استوما و اطمینان از سالم بودن کیسه ، در صورت تمایل و داشتن توانایی، فرد می تواند شنا کند .
  • لباس : استوما محدودیت خاصی برای پوشیدن لباس فراهم نمی کند و کیسه های جدید به گونه ای طراحی شده اند که از زیر لباس مشخص نیستند. اما به بیمار باید توصیه شود که به منظور پیشگیری از آسیب به مخاط استومی ، از پوشیدن لباس های تنگ و چسبان اجتناب کند. از بستن کمربندلباس بر روی استومی خودداری کند.
  • دغدغه های جنسی : خود استوما و عمل جراحی تعبیه استوما به صورت مستقیم تاثیری بر عملکرد جنسی فرد ندارد اما علت تعبیه استوما به ویژه در مواردی که بدخیمی های ناحیه لگن یا تخلیه آن مطرح باشد ممکن است بر عملکرد جنسی فرد تاثیر بگذارد به بیمار توصیه شود که از خدمات مشاوره ای متخصصین سکسولوژی جهت سازگاری با استوما و بهبود عملکرد زندگی جنسی استفاده کند.
  • دغدغه های رژیمی : به بیماران باید این نکته را متذکر شد که پس از عمل استوما هم تحت تاثیر رژیم غذایی و درمانی از جمله شیمی درمانی یا رادیوتراپی فرد، الگوی دفعی از استوما تغییر کند و فرد دچار اسهال یا یبوست شود.

پس از جراحی استومی ، افراد باید رژیم غذایی متعادل منظمی داشته باشند که شامل ویتامین ها ، مواد معدنی ، و کالری های مورد نیاز باشد. پس از جراحی ، وقتی صداهای روده برمی گردند، ابتدا غذا ممکن است مایع یا رژیم کم فیبر کم تفاله ( LOW RESIDUAL) باشد، پس از فروکش کردن ادم ، رژیم معمولی از سر گرفته می شود. غذاهای جدید باید به تدریج به رژیم غذایی اضافه شود تا تاثیرشان بر برون ده استومی مشخص شود.

بعضی غذاها باعث تولید گاز می شوند ، مثل تخم مرغ ، کلم ، بروکلی ، پیاز ، ماهی ، لوبیا ، شیر ، پنیر و الکل. غذا باید در فاصله های منظم مصرف شود. حذف وعده های غذایی ، وقوع مدفوع آبکی و نفخ را افزایش می دهد.به بیمار آموزش دهید از سریع غذا خوردن ، حذف وعده های غذایی ، سیگار کشیدن ، آدامس جویدن و نوشیدن با نی ، اجتناب شود

 

مطالب برای بیماران استومیمطالب برای درمانگران استومی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *